среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: Десетици ирански ракети погодија американска база, САД возвраќаат на нападот

ФОТО: Десетици ирански ракети погодија американска база, САД возвраќаат на нападот

Најмалку шест ракети ја погодија воздушната база Ал Асад во западен Ирак, во која се сместени американски трупи, а има и непотврдени извештаи за најмногу 30 ракети, објави вечерва Раша тудеј.

Инцидентот доаѓа кога САД и Иран се на работ на отворена војна.

Нема непосредна потврда за потеклото на ракетите, но анонимни американски воени официјални лица бргу го обвинија Иран.

Техеран вети „тешка одмазда“ за Вашингтон по минатонеделниот напад со беспилотно летало, во кој го уби генерал Касем Сулејмани, на меѓународниот аеродром во Багдад, заедно со неколку водачи на ирачката шиитска милиција.

Според непотрврдени информации на социјалните мрежи и некои медиуми и Американците истрелале ракети кон Иран.

Коронавирус