понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Фондацијата на Сорос во Унгарија ќе стави клуч на врата?

Фондацијата на Сорос во Унгарија ќе стави клуч на врата?

Фондацијата на Џорџ Сорос „Отворено општество“ ќе го затвори своето претставништво во Будимпешта, а канцеларијата за активностите за Источна Европа ќе ја премести во Берлин, објави австрискиот весник „Пресе“

Унгарската интернет страница „444.hu“ објави дека Канцеларијата на Фондацијата за отворено општество ќе биде затворена на 31 август и ќе биде преместена прво во Виена, па потоа во Берлин.

Засега нема официјална потврда ниту од Фондацијата, ниту од унгарските власти. 

Коронавирус