вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 172
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Финската премиерка Сана Марин се сомнева дека има коронавирус

Финската премиерка Сана Марин се сомнева дека има коронавирус

Финската премиерка Сана Марин најави дека ќе направи тест за Ковид-19 заради лесни симптоми на болеста, пренесуваат британските медиуми.

Марин на Твитер напиша дека има благи симптоми на респираторна инфекција, поради што има намера да направи тест за коронавирусот и да работи од дома.

Финските власти, минатата недела за првпат препорачаа носење маски во јавноста поради зголемувањето на бројот на заразени лица.

Според најновите податоци од универзитетот „Џон Хопкинс“, од почетокот на пандемијата во Финска се регистрирани над 7.700 случаи на Ковид-19, а животот го загубија 334 лица. (МИА)