вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Финската премиерка Сана Марин го напушта Самитот на ЕУ за да се изолира по контакт со заразен

Финската премиерка Сана Марин го напушта Самитот на ЕУ за да се изолира по контакт со заразен

Финската Влада соопшти дека премиерката Сана Марин го напуштила Самитот на ЕУ за да оди во изолација, откако било утврдено дека имала контакт со лице заразено со коронавирус.

-Информирани сме дека премиерката Марин била во иста просторија со пратеник кој има позитивен тест за Ковид-19 при заедничкото сослушување на Големиот комитет и Комитетот за надворешни работи на Кабинетот, како и на други места во просториите на Парламентот, наведува прес службата на финската Влада.

Поради оваа причина, таа веднаш го напушти состанокот на Европскиот совет и побара од шведскиот премиер Стефан Лофвен да ја претставува Финска на остатокот од средбата.

Премиерката веднаш ќе се врати во Финска, каде ќе биде тестирана за Ковид-19, по што ќе оди во самоизолација. (МИА)

Коронавирус