среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Филмско бегство: Избега од затворот во Оклахома спуштајќи се со чаршав од 12-ти кат (ВИДЕО)

Филмско бегство: Избега од затворот во Оклахома спуштајќи се со чаршав од 12-ти кат (ВИДЕО)

Пабло Робледо (34), заедно со еден затвореник од истата ќелија, Хозе Хернандез, користел чаршави за да се симне од затворот во округот Оклахома, објави британскиот весник „Индепендент“.

Полицијата во Оклахома го пронајде и уапси Робледо во петокот попладне, кој е во затвор под обвинение за убиство од прв степен.

Хернандез паднал од импровизираното јаже од четвртиот кат и ја скршил ногата, пред да биде пронајден и уапсен, соопшти полицијата.

Портпаролот на затворот Мек Мулинг изјави дека затворениците фрлиле душек низ прозорецот за да помогнат во бегството, и дека Робледо е виден на снимките на затворскиот видеосистем, околу 5:30 часот наутро, непосредно пред бегството.

На фотографиите се гледа јаже направено од листови врзани во јазли кои сè уште висат од зградата.

елевизискиот канал КОКО потсети дека во 1991 година, кога затворот бил завршен, инженерите и архитектите рекле дека поради неговиот дизајн, невозможно е да се избега од затворот, во вредност од 52 милиони долари.

Само два месеца подоцна, се случило првото бегство.

Според приказната од Оклахома, 27-годишниот Бил Линвил го искршил прозорецот со метла на вториот кат.

Бил слободен седум часа. Помалку од една недела подоцна, друг затвореник избегал.