вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 115
home Вести

Филипинскиот претседател најави повлекување од политиката

Филипинскиот претседател најави повлекување од политиката

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска изјави дека нема намера да се кандидира за потпретседател на земјата на изборите во 2022 година и дека ќе се повлече од политиката, што потенцијално ќе го отвори патот за неговата ќерка да се кандидира за највисокото место во земјата, пренесуваат француските меидуми.

-Преовладувачко е чувството меѓу Филипинците дека не сум квалификуван и би било кршење на Уставот доколку го заобиколам законот, духот на Уставот, доколку се кандидирам за потпретседател, рече Дутерте.

„Денеска го објавувам своето повлекување од политиката“, додаде актуелниот филипински претседател.

Коронавирус