вторник, 4. август 2020. Вести денес: 93
home Вести

Филипини со предупредување до Кина поради маневри во Јужно Кинеско Море

Филипини со предупредување до Кина поради маневри во Јужно Кинеско Море

Филипинското Министерство за надворешни работи денеска ја предупреди Кина да очекува „најсериозен одговор“ во случај кинеските воени вежби во спорното Јужно Кинеско Море да се префрлат на територија на Филипините.

Министерот Теодоро Локсин Јуниор изјави дека кинеската армија од 1 јули спроведува вежби на Паркерџелските острови, познати и како островите Сиша, на кои и Кина и Виетнам тврдат дека имаат право.

Тој додаде дека кинеските поморски претставници им забраниле на сите бродови да пристапат на таа територија за време на маневрите.

„Ако вежбите се префрлат на територијата на Филипините, ја предупредуваме Кина дека ќе се сретне со најсериозен одговор, дипломатски или кој било друг“, се вели во изјавата на Локсин.

Предупредувањето на Манила за територијални судири со Кина е најсериозно оваа година.

Коронавирус