вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 4
home Вести

Филип: Британците недоволно се штитат од коронавирусот, нема да можат да влезат во Франција

Филип: Британците недоволно се штитат од коронавирусот, нема да можат да влезат во Франција

Францускиот премиер Едуард Филип ја предупреди Велика Британија дека мора поодлучно да се бори против коронавирусот.

Франција од денеска е во целосна блокада, слични потези повлекоа и Италија, Шпанија, Белгија и уште неколку земји од Европската унија. Лидерите на земјите од ЕУ синоќа преку видоеконференциска средба донесоа одлука за затворање на надворешните граници на Унијата на 30 дена.

-Италија, Шпанија и другите земји воведоа строги рестрикции. Но, Велика Британија и натаму не презема вистински мерки и продолжи ли така, тешко дека нејзините граѓани ќе ги пуштиме во Франција, рече Филип.

Во Велика Британија во моментов има 1.950 заразени , а 67 лица умреа. Но, Борис Џонсон се уште не прогласил мерки слични на оние од остатокот на Европа, туку само на граѓаните им предложи одбегнување непотребен контакт со други луѓе и избегнување на турканици.

Коронавирус