петок, 30. јули 2021. Вести денес: 18
home Вести

Фестивалот се претвори во масовно апсење: Приведени 352 лица во Сплит, пронајдено огромно количество дрога

Фестивалот се претвори во масовно апсење: Приведени 352 лица во Сплит, пронајдено огромно количество дрога

За време на тридневниот фестивал за електронска музика во Сплит „Ултра Јуроп“ приведени се 352 лица, наплатени се казни во вредност од 130.000 евра и одземени се два килограми различни видови дрога.

Сплитската полиција приведе 255 странски и 97 хрватски државјани за време на фестивалот, пренесе хрватската агенција Хина.

Полицијата пронајде и одзеде вкупно 716 парчиња екстази, 1.593 грама марихуана, 29 таблети и во помали количини кокаин, хашиш и кетамин. (МИА)

Коронавирус