петок, 16. април 2021. Вести денес: 61
home Вести

Фернандез и официјално претседател на Аргентина

Фернандез и официјално претседател на Аргентина
epa08060104 Argentinian President Alberto Fernandez (L) and vice-president Cristina Fernandez de Kirchner attend their investiture ceremony at the Congress facilities in Buenos Aires, Argentina, 10 December 2019. EPA-EFE/Juan Ignacio Roncoroni

Алберто Фернандез (60) денеска официјално ја презеде должноста претседател на Аргентина, откако положи заклетва во Парламентот.

Фернандез на функцијата шеф на државата го замени Маурицио Макри.

На местото потпретседател е избрана Кристина де Киршнер Фернандез (66), која беше претседател од 2007 до 2015 година.

Претседателот Фернандез на Твитер напиша дека ќе се потруди да и помогне на Аргентина „да застане на свои нозе“.

Тој по струка е адвокат, а беше и шеф на кабинетот на Кристина де Киршнер Фернандез.

Коронавирус