вторник, 28. март 2023. Вести денес: 101
home Вести

Фејсбук повторно ги отстрани мрежите за дезинформации за коронавирусот

Фејсбук повторно ги отстрани мрежите за дезинформации за коронавирусот

Тие ги навредуваа лекарите, новинарите и пратениците нарекувајќи ги поддржувачи на нацизмот затоа што промовираа вакцинација против Ковид и тврдејќи дека задолжителната вакцинација ќе доведе до здравствена диктатура, рече на прес-конференција Мајк Двиљански, директор за истраги за закани.

Тој ја имал за цел мрежата поврзана со движењето против вакцините наречена „V_V“, која калифорниската компанија ја обвинува дека водела кампања за масовно заплашување и вознемирување на истакнати луѓе во здравството, медиумите и политиката во Италија и Франција.

Авторите на операцијата работеле на координиран начин преку системот за пораки на Телеграм, каде што волонтерите имале пристап до списоци со луѓе кои биле цел и „формации“ за да го избегнат автоматското откривање на Фејсбук.

Притоа, тие оставале коментари под пораките на жртвите, наместо да објавуваат содржина и би менувале поединечни букви како „vaxcinati“ наместо „vaccinati“ за „вакцинирани лица“ на италијански.

Мета наведува и дека потиснала друга операција координирана од Кина, која користела лажни фактури за промовирање лажни информации.

Тие пренесоа пораки објавени на профилот на измислен швајцарски биолог дека Соединетите држави вршат притисок врз Светската здравствена организација (СЗО) да и` ја препише одговорноста за коронавирусот на Кина.

Кинеските државни медиуми тогаш го цитирале тој лажен биолог.

– Тоа беше како сала со огледала во која на неодредено време се рефлектираше само една лажна личност, се вели во соопштението на Мета.

Компанијата со седиште во Калифорнија воспоставила врска помеѓу работењето и вработените во кинеската компанија за компјутерска безбедност Sichuan Silence Information Technology Co., како и поединци поврзани со други кинески компании во светот специјализирани за инфраструктура.

loading...