сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 46
home Вести

Фејсбук ја потврди забраната на Трамп за користење на сметките на социјалните мрежи

Фејсбук ја потврди забраната на Трамп за користење на сметките на социјалните мрежи

Надзорниот одбор на Фејсбук денеска ја потврди одлуката за блокирање на сметката на американскиот претседател Доналд Трамп, пренесоа светските агенции.

Фејсбук на неодредено време го блокираше пристапот на Трамп до неговите сметки на оваа социјална мрежа, како и на мрежата на Инстаграм, поради стравувања од идни немири по нападот на Конгресот на 6 јануари од страна на приврзаниците на Трамп.

Директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг рече дека ризикот да му се дозволи на претседателот да продолжи да ја користи услугата што ја нуди компанијата е едноставно преголем.

Коронавирус