недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 42
home Вести

Фејсбук и Гугл закана и за Сорос, милијардерот подготвува план за соочување со растот на нивната моќ

Фејсбук и Гугл закана и за Сорос, милијардерот подготвува план за соочување со растот на нивната моќ

Милијардерот Џорџ Сорос, кој ги обвини ИТ гигантите Фејсбук и Гугл како закана за се, наводно истражува начини за соочување со растот на нивната моќ.

Портпаролот на една од неговите влијателни фондации Лалех Испахани истакна дека Сорос минатата година му донирал 180.000 долари на Институтот за отворени пазари.

– Фондациите за отворено општество долго работеа на прашања кои се однесуваат на слободен и демократски проток на информации и начини на кои концентрацијата на моќ може да влијае врз знаењето и комуникацијата, изјави Испахани.

Тој додаде дека неодамнешниот говор на Сорос на Светскиот економски форум предизвикал загриженост поради ефектите од влијанието на неколку гигантски интернет платформи.

– Сосема сигурно истражуваме нови начини на кои можеме да ги решиме тие проблеми, не само во САД, туку и меѓу нашите основачи на глобално ниво, додаде Испахани.

Сорос неодамна изјави дека Фејсбук и Гугл претставуваат „пречка за иновации“ и закана за општеството. Тој додаде дека мала е веројатноста дека тие ќе се сменат без некоја регулатива.

Коронавирус