понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 160
home Вести

Федерален суд во САД забрани прекин на програмата за заштита на имигранти од четири држави

Федерален суд во САД забрани прекин на програмата за заштита на имигранти од четири држави

Федерален судија во Сан Франциско забрани времено администрацијата на претседателот Доналд Трамп да стави крај на програма што дозволува имигранти од четири држави за останат во САД.

Со програмата се обезбедува времена заштита на члуѓе од војни или природни катастрофи.

Таа им дозволува на вкупно 300 илјади луѓе од Хаити, Судан, Никарагва и Салвадор да останат во САД.

Судијата Едвард Чен аргументираше дека прекинувањето на програмата може да причини големи страдања и потешкотии на тие семејства.

МИА

Коронавирус