петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 169
home Вести

ФБИ уапси повеќе од сто луѓе по упадот во Конгресот

ФБИ уапси повеќе од сто луѓе по упадот во Конгресот

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) приведе над сто луѓе за време на минатонеделниот упад во Конгресот и сега ги испитува поединците кои би можеле да ја загрозат безбедноста при инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден на 20 јануари.

– Ги проверуваме поединците кои би можеле да имаат план да го повторат насилството од минатата недела, изјави директорот на ФБИ, Критсофер Вреј.

Тој додаде дека од 5 јануари идентификувале повеќе од 200 осомничени.Значи, знаеме кои сте, ако сте тука, агентите на ФБИ ќе Ве пронајдат, посочи Вреј.

Коронавирус