вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 77
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

ФБИ не реагирало на дојавите за упад во Капитол

ФБИ не реагирало на дојавите за упад во Капитол

Федералното биро за истраги (ФБИ) и другите клучни американски агенции за спроведување на законот не реагирале на многуте совети и други информации пред 6 јануари, кои сигнализирале дека тој ден може да се случи потенцијално насилен настан во американски Капитол, пишува во документите што денеска ги објави Вашингтон пост.

Според „документите на внатрешното биро“, вели весникот од Вашингтон, меѓу информациите што властите ги добиле неколку недели пред пратениците да се состанат за да ги потврдат резултатите од претседателските избори бил и извештајот испратен до ФБИ на 20 декември дека поддржувачи на Доналд Трамп разговараат онлајн како да се донесе оружје во Вашингтон за да ја „прегазат“ полицијата и да уапсат членови на Конгресот.

Дојавата содржела детали што покажуваат дека оние што го планирале насилството верувале дека имаат наредба од претседателот, користеле шифрирани зборови кога зборувале за оружје и го објавиле времето и локациите на четири места низ земјата за состаноци еден ден пред заедничката седница.

На еден сајт како цел бил особено споменуван Мит Ромни, републикански сенатор од Јута, според Пост.

Ромни подоцна беше еден од седумте републиканци во Сенатот што гласаа за осуда на Трамп по едно обвинение за поттикнување на бунтот, што беше изнесено од Претставничкиот дом за време на второто отповикување на поранешниот претседател.

Претставникот на ФБИ што ја оценувал дојавата истакна дека неговата единица добила „значителен број“ предупредувања за закани кон Конгресот и други владини претставници.

ФБИ ја препратило информацијата до агенциите за спроведување на законот во Вашингтон, но не продолжило да се занимава со случајот.

„За поединецот или групата идентификувани за време на процената не е неопходна дополнителна истрага од ФБИ во овој момент“, се вели во интерниот извештај што го пренесува Пост.

Тој детаљ е меѓу десетиците вклучени во извештајот, за кој весникот вели дека се засновува на интервјуа со повеќе од 230 луѓе и илјадници страници судски документи и внатрешни извештаи на органите за спроведување на законот, заедно со стотици видеа, фотографии и аудиоснимки.

Специјален конгресен комитет ги истражува настаните што прераснаа во насилство по митингот што Трамп го одржа во близина на Белата куќа во знак на протест против резултатите од претседателските избори, кои ги загуби од демократот Џозеф Бајден.

Четири лица загинаа на 6 јануари, повеќе од 100 полицајци беа повредени, а еден почина следниот ден. Од тој настан, четворица полицајци си го одзедоа животот.

Повеќе од 600 лица се обвинети за вмешаност во насилството.

Коронавирус