среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 149
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

ФБИ го прислушувале адвокатот на Трамп

ФБИ го прислушувале адвокатот на Трамп

Американски федерални иследници ги прислушувале телефонските линии на долгогодишниот адвокат на претседателот Доналд Трамп, Мајкл Коен, кој е под истрага дека платил 130.000 долари на порно глумицата Сторми Даниелс за да молчи за наводната афера со Трамп, јавува Ен-Би-Си њуз.

Повикувајќи се на две лица запознаени со правната постапка против Коен, Ен-Би-Си њуз наведува дека не е познато колку долго федералните иследници биле овластени да ги прислушуваат разговорите на Коен, но дека тоа се случувало со недели пред упадот во неговата канцеларија, хотелска соба и куќа, на почеток на април.

Според наводите на еден од изворите, пресретнат е барем еден од телефонските повици на линијата Коен- Белата куќа.

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) во април изврши претрес во куќата на Коен, во канцеларијата и хотелската соба, барајќи докази за малверзации сред кривичната истрага.

МИА