петок, 14. мај 2021. Вести денес: 103
home Вести

Фаучи: Стапките на зараза ширум САД и натаму се превисоки

Фаучи: Стапките на зараза ширум САД и натаму се превисоки

Регионите во САД со ниска стапка на инфекција можат безбедно да ги ублажат ограничувањата против пандемијата, но стапките низ целата земја се уште се превисоки, изјави за Си-Ен-Ен, Ентони Фаучи, директорот на Националниот институт за алергии и заразни болести.

Фаучи кажа дека очекува американскиот Центар за контрола и превенција на болести на крајот да укине некои од насоките откако се повеќе луѓе ќе бидат целосно вакцинирани, под услов нивото на инфекција да почне да се намалува.

-Не верувам дека ЦДЦ ќе даде препораки за релаксација кога имаме просечно 60.000 инфекции дневно, рече Фаучи.

Коронавирус