недела, 28. мај 2023. Вести денес: 65
home Вести

Фаучи: Широка достапност на вакцината против Ковид-19 во САД во 2021 година

Фаучи: Широка достапност на вакцината против Ковид-19 во САД во 2021 година

одечкиот американски стручњак за заразни болести Ентони Фаучи изјави дека за вистинска нормалност ќе може да почне да се разговара во 2021 година.

Фаучи рече дека вакцината против коронавирус може да биде прогласена за безбедна и ефикасна до крајот на годината, но дека не очекува таа да биде широко достапна во САД сè до неколку месеци по влегувањето во 2021 година.

– До крајот на оваа година или почетокот на следната година, треба да се знае дали вакцините против коронавирус се безбедни и ефикасни за употреба, и оние што се развиваат во САД и оние во другите земји, изјави Фаучи за „Вашингтон пост“.