среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Вести

Фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ побараа дозвола за итна употреба на вакцината

Фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ побараа дозвола за итна употреба на вакцината

Фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ побара од Американската агенција за храна и лекови (ФДА) да ја одобри за итна употреба нејзината вакцина од една доза.

Барањето на компанијата следува по извештајот од 29 јануари, во кој се вели дека глобалното клиничко тестирање покажало оти ефективноста на оваа вакцина во спречување на заразата со коронавирусот е 66 проценти.

Вакцината која се дава во една доза може да ја забрза испораката и да ја поедностави кампањата за имунизација во САД.

За разлика од вакцините на Фајзер и Модерна, кои се даваат во две дози, вакцината на Џонсон и Џонсон не бара втора доза или транспорт на ниски температури.

По барањето на компанијата за регистрација на вакцини, на регулаторите ќе им треба време да ги анализираат податоците и состанок на советодавниот комитет.

САД имаат договор за купување на 100 милиони дози од оваа вакцина за милијарда долари, со можност за набавка на уште 200 милиони дози.

Компанијата „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека е подготвена да достави вакцини веднаш по одобрувањето и планира да испорача една милијарда дози во 2021 година, кои би се произвеле во САД, Европа, Јужна Африка и Индија.

Вакцината користи аденовирус тип 26 за да инјектира коронавирусни протеини во клетките на телото и да предизвика имунолошки одговор.

loading...