петок, 30. септември 2022. Вести денес: 69
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски во посета на општина Јегуновце

home Вести

Фајзер започнува со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Фајзер започнува со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Компанијата Фајзер започна со тестирање на својата вакцина против коронавирус на деца помлади од 12 години.

По првата студија со која беа опфатени помал број на деца, Фајзер соопшти дека во новото тестирање ќе учествуваат околу 4.500 деца од повеќе од 90 градови во САД, Шпанија, Полска и Финска.

Вакцината која ја развија Фајзер-Бионтек во САД и ЕУ е одобрена за лица кои имаат над 12 години.

Децата од 5 до 11 години ќе примат две дози од по 10 микрограма, третина од дозата на постари тинејџери и возрасни лица.

Коронавирус