недела, 4. декември 2022. Вести денес: 69
home Вести

Фајзер вакцината ефикасна против делта варијантата на коронавирус

Фајзер вакцината ефикасна против делта варијантата на коронавирус

Вакцината на фармацевтската компанија Фајзер / Бајонтек е многу ефикасна против делта верзијата на вирусот корона, изјави денес официјален претставник на Фајзер во Израел.

Според Светската здравствена организација (СЗО), вирусот делта корона за прв пат е идентификуван во Индија, и станува глобално доминантна верзија на вирусот корона, објави Ројтерс.

Податоците што ги имаме денес, собрани од истражувањето спроведено во лабораторија, вклучително и податоците од оние места каде индиската варијанта на делта ја замени британската како обична варијанта, укажуваат на тоа дека нашата вакцина е многу ефикасна, околу 90 проценти во превенција на Ковид – 19 – изјави Алон Рапапорт, медицински директор на Фајзер во Израел, за израелското воено радио.

Израел, кој има една од најнапредните кампањи за вакцинација во светот, главно заснована на вакцините Фајзер / Бајонтек, сè уште нема доволно податоци за да добие увид во ефективноста на вакцината против делта варијантата, рече Шерон Алрој-Преис, шеф на јавното здравство во Израел Министерство за здравство.

Сега собираме податоци. Дури сега ги имаме првите случаи на варијанта делта во Израел, околу 200 од нив, па наскоро ќе дознаеме повеќе – им рече таа на новинарите вчера.

Коронавирус