среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денес објави дека започнала со тестирање на третата доза од својата вакцина како дел од стратегијата за заштита од мутирани соеви на коронавирус.

Здравствените власти велат дека првата генерација на вакцини против ковид 19 сè уште штити од мутираните соеви што се појавија во различни делови на светот.

Сепак, производителите почнуваат да се подготвуваат во случај да се појават соеви на вирус кои се поотпорни на вакцини, според Ројтерс.

Фајзер рече дека 144 волонтери ќе учествуваат во третото испитување на дозата за да утврдат дали дополнителна доза дадена шест до 12 месеци по првите два ќе го зајакне имунитетот доволно за да се одбрани од мутираниот вирус.

Коронавирус