сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

ФАЈЗЕР ЕФИКАСНА И НАД 90% ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈОТ КАЈ ТИНЕЈЏЕРИТЕ: Се очекуваат податоци и за ефикасноста кај помалите деца

ФАЈЗЕР ЕФИКАСНА И НАД 90% ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈОТ КАЈ ТИНЕЈЏЕРИТЕ: Се очекуваат податоци и за ефикасноста кај помалите деца

Вакцината против корона вирусот на Фајзер/Бионтек е многу ефикасна во спречувањето на инфекцијата и симптоматската болест предизвикана од делта варијанта на корона вирусот кај тинејџери на возраст од 12 до 18 години.

Резултатите од студијата спроведена во Израел, кои се објавени во New England Journal of Medicine, најверојатно ќе дадат дополнителна сигурност дека вакцината е ефикасна против оваа варијанта и кај помладите деца. Американската администрација за храна и лекови (ФДА) сега размислува за одобрување вакцини за деца над петгодишна возраст.

Студијата покажа дека проценетата ефикасност на вакцината против потврдена инфекција „Ковид-19“ кај адолесцентите била 90 проценти, и 93 проценти во случај на симптоматски ковид, 7 до 21 ден по втората доза.

Израелската здравствена организација Клалит и научниците од Универзитетот Харвард ги проучувале податоците од 94.354 приматели на вакцини на возраст од 12 до 18 години и исто толку невакцинирани адолесценти од иста возрасна група.

Студијата беше спроведена помеѓу јуни и септември, кога варијантата на делта на коронавирусот преовладуваше во Израел.

Се очекуваат и податоци за малите деца

Во соопштението објавено синоќа, Клалит објави дека студијата е една од најголемите ревидирани проценки за ефективноста на вакцините против варијантата делта спроведена во таа возрасна група.

Претходно оваа недела, анализата објавена од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажа дека Фајзер/Бионтек е 93 проценти ефикасна во спречувањето на хоспитализации кај оние на возраст од 12 до 18 години.

Се очекува советниците на ФДУ да ги оцени и податоците за малите деца до крајот на октомври.

Коронавирус