понеделник, 28. септември 2020. Вести денес: 144
home Вести

„Фајненшал тајмс“ со важни прогнози за 2019-та година

„Фајненшал тајмс“ со важни прогнози за 2019-та година

Дел од предвидувања на Фајненшал тајмс за 2019 година. Во 2018 година осум од нивните 20 анализи беа погрешни.

Дали ќе биде запрен брегзит?
ДА. Во пет до 12 велика Британија ќе се одлободи од тој акт на самоповредуавње.Брегзит значи брегзит, рече Меј во 2016 година, но по две години горчливи аргументи дури и партијата на премиерката не моиже да се разбере што значи тоа во пракса.

Дали Џереми Корбин ќе биде нов премиер на Велика Британија?
НЕ. И покрај тоа што опозицијата го подобри јавниот имиџа, тој не успева да го натфрли нивото на Лабуристичката партија. И да има избори во  2019 година, далеку од сигурно е дека Корбин ќе ги добие.

Ќе се врати ли Макрон на своите реформистички политики по протестите на Жолтите елеци?
ДА. Францускиот претсеател веќе нема избор. Да се откаже од тоа значи да се откаже од политичко постоење.

Ќе имаат ли популистите големи победи на изборите за ЕП?
ДА. Тие избори се идеална можност за големи победи на популистите и националистите. Според анкети, имиграцијата е најважниото прашаање за граѓаните во многу држави од ЕУ.

Ќе се обидат ли демократите да го обвинат Трамп?
ДА. Истрагата на Малер ќе дојде до исклучителен заклучок во почетокот на 2019 година со цел „потоп“ од обвиненија против американскиот претседател.

Ќе продолжи ли примирјето меѓу Трамп и Си Џинпинг?
НЕ. Тоа ќе се случи поради т.н. „политика на искривување на трговијата“ на Кина. САД веруваат дека Кина треба да почне со обнова на својот модел на државно-интервенционистички развој во следните три месеци како резултат на договорот меѓу Трамп и Си.

Ќе има ли нова финансиска криза?
НЕ. Ако под финансиска криза се подразбира криза во која политичарите треба да спасуваат или обезвреднат повеќе од една голема финансиска институција истовремено.

Ќе биде ли барел нафта под 60 долари до крајот на годината?
ДА.

(МИА)

Коронавирус