среда, 23. септември 2020. Вести денес: 67
home Вести

„Фајненшал тајмс“ ги рангираше 50-те личности од оваа деценија

„Фајненшал тајмс“ ги рангираше 50-те личности од оваа деценија

Познатиот британски „Тајмс Фајненшл Тајмс“ (ФТ) објави список со 50 личности кои „го обликувале лицето на деценијата“. Во овој список се влезени вкупно 19 политичари, 22 претприемачи и 9 лица од областа на културата, науката, шоу-бизнисот и спортот.

Втората деценија на 21 век започна со мерки на штедење, предизвикано од глобалната финансиска криза и заврши со популистичките влади и нелибералните режими ширум светот. 50-тите години од деценијата на ФТ ја рефлектираат оваа еволуција со промени во политичките игри и влијателни директори во банкарството и индустријата, развој на компјутери и паметни телефони во секој аспект од нашите животи, пишува ФТ.

Меѓу политичарите вклучени во рангот се и францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка Ангела Меркел, рускиот претседател Владимир Путин, индискиот премиер Нарендра Моди, американскиот претседател Доналд Трамп, кинескиот претседател Си Џипинг, турскиот претседател Реџеп Таип , екс американскиот претседател Барак Обама и новиот шеф на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард.

На списокот , ликови од бизнисот се извршниот директор на „Епл“ Тим Кук, основачот на „Алибаба“, Џек Ма, извршниот директор на „Тесла“, Илон Муск, основачот на „Амазон“, Џеф Безос, извршниот директор на „Нетфликс“ Рид Хастингс, ко-основачот на Убер, Тревис Каланик.

Другите значајни ликови од оваа деценија говклучуваат поранешниот соработник на американската разузнавачка служба Едвард Сноуден и добитничката на Нобеловата награда Малала Јуфзаи.

Меѓу највлијателните фигури во оваа деценија во спортот е тенисерката Серена Вилијамс, американската научничка за технологија Џенифер Дунда . Исто така, на списокот е Роуз МекГон, кој го започна движењето за насилство #MeToo.

Коронавирус