среда, 8. јули 2020. Вести денес: 156
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Европската унија планира нов итен самит за Брегзит

Европската унија планира нов итен самит за Брегзит

ЕУ размислува да свика итен состанок на лидерите на ЕУ за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Внатрешните дискусии во ЕУ се фокусираат на можно „одржување на самит на лидерите на ЕУ оваа недела“. Европски дипломати за Би-Би-Си изјавиле дека е „постигнат голем напредок во преговорите“ но оти сепак им треба повеќе време.

– Минатата недела почувствувавме дека работите сега ќе се одвиваат многу брзо. Сега сфаќаме дека сè уште сме далеку со ставовите, изјавил анонимен дипломат.

Се очекува Велика Британија да ја напушти Европската унија до крајот на овој месец, а рокот веќе беше одложен неколку пати. Британија првично требаше да излезе од Унијата во март, но не успеа откако парламентот одби да го одобри договорот за Брегзит.

Додека премиерот Борис Џонсон вети дека Велика Британија ќе ја напушти ЕУ на 31 октомври, со или без договор, британските пратеници усвоија закон со кој го принудија да бара одложување на рокот до јануари 2020 година, ако не се постигне договор до 19 октомври.

Парламентарни избори 2020