среда, 8. декември 2021. Вести денес: 77
home Вести

Европол: Во Шпанија запленети 17 тони храна заразени со листерија

Европол: Во Шпанија запленети 17 тони храна заразени со листерија

Шпанската цивилна гарда со поддршка на Европол изврши акција поврзана за продажба на прехрамбени производи, кои биле заразени со бактерија листерија, при што се уапсени шест, а притворени две лица.

Иако одговорните знаеле дека повеќето производи содржат листерија уште од минатата година, тие не ги информирале властите за тоа и продолжиле со продажбата, соопшти Европол.

Производите се спалени во шпанскиот пристаништен град Кадис.

Истрагите откриле дека најмалку три лица, одговорни за производите, знаеле дека серијата од декември 2018 година била заразена со листерија, но за тоа молчеле.

Официјални претставници потврдија дека месните производи на компанијата, која ја истражувале, биле причина за првата епидемија откриена минатиот август во Севиља. Се претпоставува дека 193 лица се заразиле од листерија.

Иако компанијата, која ги продавала заразените производи, главно работела во Шпанија, се верува дека биле заразени уште неколку луѓе во други европски земји: четири члена на едно германско семејство и еден британски државјанин во Франција.

Коронавирус