среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Европол си доби шефица- Катрин е првата жена која ќе ја извршува оваа функција

Европол си доби шефица- Катрин е првата жена која ќе ја извршува оваа функција

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европска унија денеска ја избраа Белгијката, Катрин д’Бол за шефица на европската служба за борба против криминалот Европол, соопшти денеска Советот на Европска унија.

Д’Бол е прва жена која ќе ја извршува функцијата директор на Европол.

Таа досега беше началничка на белгиската федерална полиција, а новата работа со мандат од четири години ќе ја преземе на 1 мај од досегашниот директор на Европол, Британецот Роб Венрајт.

Коронавирус