среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 147
home Вести

Еве колку луѓе досега се вакцинирани во најголемата кампања за вакцинација во светот

Еве колку луѓе досега се вакцинирани во најголемата кампања за вакцинација во светот

Во најголемата кампања за вакцинација во светот, досега се вакцинирани 46,2 милиони луѓе во 51 држава.

Најновото темпо на вакцинација во светот е околу 2,35 милиони дози на ден, јави Блумберг.

Вакцинацијата во САД почна на 14 декември, а досега се вакцинирани 15,6 милиони луѓе, според извештајот на Блумберг и податоците на Центрите за контрола на болести. Само минатата недела во просек биле аплицирани 806.716 дози дневно.

Во САД на 100 жители ставени се 4,7 дози. (МИА)

Коронавирус