петок, 30. септември 2022. Вести денес: 130
home Вести

Еве која титула ќе ја добие ќерката на Меган и Хари: Околу ова сите се согласни, ќе има важна функција

Еве која титула ќе ја добие ќерката на Меган и Хари: Околу ова сите се согласни, ќе има важна функција

Меган Маркл и принцот Хари пред четири дена добија уште едно дете, девојче кое го нарекоа Лилибет, само по името, односно прекарот на бабата на Хари, кралицата Елизабета.

Она што во моментов се дискутира во Велика Британија е како кралицата ја поднела оваа вест и дали и одговара што девојчето ќе го носи прекарот што и го дал, нејзиниот покоен сопруг принцот Филип, кој всушност само он така ја нарекувал.

И додека многу аналитичари сметаат дека ова е понижувачко за кралицата, таа не објавува, а Хари, наводно, веќе разговарал со неа за тоа и и рекол како ќе се вика девојчето, без да бара наводно одобрување од кралицата.

Исто така се шпекулира која титула ќе ја добие девојчето, па многумина дојдоа до заклучок дека таа би можела да ја добие титулата Лејди, а ова ќе биде уште една сличност со нејзината покојна баба, Лејди Дијана, чие име го носи и девојчето, а нејзиното целосно името е Лилибет Дијана.

Она што е сигурно и за што се согласија многу аналитичари е дека оваа девојка сигурно, како и нејзините родители, ќе ги сруши бариерите и ќе смени многу протоколи поврзани со кралското семејство.

Таа е посебно и по тоа што е прва и сега единствен член на кралското семејство кој не е роден на територијата на Британија, туку во САД.

Коронавирус