вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 82
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Евакуирано Малибу поради пожар во Калифорнија

Евакуирано Малибу поради пожар во Калифорнија

Поради пожар кој изби во јужниот дел на Калифорнија наредена е евакуација на целото гратче Малибу, монденско летувалиште кое се наоѓа долж брегот.

Пожарот изби вчера северозападно од Лос Анџелес.

Малибу има околу 13.000 жители и се протега на 34 километри долж крајбрежјето.

Окружната пожарникарска служба на Лос Анџелес објави на Твитер дека огнот се приближува кон океанот и се заканува „неопсредна опасност“.

Претходно, полицијата од округот Бјут Каунти соошти дека е евакуирано и целото градче Парадиз, кое има 27.000 жители и се наоѓа на околу 300 километри североисточно од Сан Франциско.

Коронавирус