среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 123
home Вести

Евакуирано цело село откако воз излета од шини во Канада

Евакуирано цело село откако воз излета од шини во Канада

Поради излетување од шини на воз на Канадската пацифичка железница во провинцијата Алберта евакуирано е село со околу 300 жители и затворен е дел од автопатот Транс-Канада.

Евакуацијата е наредена поради опасност од истекување на хемикалии.

Полицијата соопшти дека во некои од 15 вагони кои излетале од шини можеби има запаливи материјали.

Владата на Алберта издаде предупредување за областа во радиус од 6,5 километри околу селото Ирвин, што се наоѓа на околу 380 километри од главниот град на провинцијата, Едмонтон.

Коронавирус