четврток, 1. октомври 2020. Вести денес: 142
home Вести

Евакуиран Божиќниот базар, дојава за бомба, апсења…

Евакуиран Божиќниот базар, дојава за бомба, апсења…

Евакуиран е Божиќниот базар во Берлин, кој беше нападнат во 2016 година.

Сомнителен сигнал ја поттикна локалната полиција да го испразни плоштадот „Breitscheidplatz“.

Властите соопштија дека немало паника и жртви во евакуацијата и дека не биле пронајдени опасни предмети. Пред три години, во напад на камион на истото место загинаа 12 лица.

Напаѓачот бил застрелан од полицијата во Италија, откако избегал од местото на настанот.

Властите соопштија дека двајца сомнителни граѓани биле притворени синоќа.

 

Коронавирус