четврток, 13. август 2020. Вести денес: 115
Во живо

Прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

home Вести

Евакуација на Филипини поради нафтена дамка

Евакуација на Филипини поради нафтена дамка

Повеќе од 400 луѓе се евакуирани од крајбрежјно село на Филипините откако 250.000 литри гориво се излеаја од монтажен објект во морето, соопштија денеска локалните власти.

– Нафтената дамка беше толку голема што моравме да ги преместиме луѓето во две училишта, а добивме и други барање за евакуација, рече градоначалникот Љоило Џери Теренс.

Излевањето на горивото започнало во петокот, кога дошло до експлозија на платформата.

Никој не е повреден во инцидентот. (МИА)

Коронавирус