вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 106
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Евакуации поради голем шумски пожар во северна Калифорнија

Серијата шумски пожари во северна Калифорнија продолжува. Наредена е евакуација на жители од околината на градот Рединг, каде голем пожар се разгорил околу автопатот број 5, и од вчера до денеска се зголемил тројно.

Се работи за ретко населена, рурална област, поради што спасувачките екипи не се сигурни колку точно жители мораат да евакуираат. Најмалку 17 камиони биле напуштени на автопатот, а четири од нив изгореле.

Во текот на август околу Рединг гореше голем шумски пожар во кој загинаа осум лица. Сувото време, силните ветрови и видот на шуми придонесуваат кон пожарите.

(Миа)