петок, 23. јули 2021. Вести денес: 162
home Вести

Еустик: Британската Влада не сака да ги затвори плажите

Еустик: Британската Влада не сака да ги затвори плажите

Британскиот министер за животна средина Џорџ Еустик изјави дека Владата не сака да ги затвори плажите и покрај вчерашниот инцидент, кога на плажата во Борнемоут имаше илјадници луѓе.

Тој додаде дека луѓето мора да се однесуваат според владините препораки за борба против новиот коронавирус.

Додека британскиот министер за здравство Мет Хенкок побара затворање на плажите во Велика Британија бидејќи тоа може да доведе до зголемување на бројот на заразени лица со Ковид-19. (МИА)

Коронавирус