вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 14
home Вести

ЕУ со остра осуда за затворската казна на Алексеј Навални

ЕУ со остра осуда за затворската казна на Алексеј Навални

Шефот на ЕУ дипломатијата, Јосеп Борел, се огласи попладнево во име на сите 27 земји членки на Унијата со остра осуда за затворската казна изречена против Алексеј Навални.

-Европската Унија ја осудува одлуката на руските власти да го казнат господинот Навални и смета дека ова е неприфатливо колку што е и политички мотивирано, и е спротивно на обврските на Русија кон меѓународните и човековите права, порача Борел преку писмено соопштение.

Опозиционерот Алексеј Навални вчера беше осуден на две години и осум месеци затворска казна, неколку недели откако побегна од Русија за Германија на лекување, откако беше отруен со хемиски агенс.

Европската Унија бара веднаш и безусловно ослободување на Алексеј Навални и на сите други осудени опозиционери на режимот на Владимир Путин кои беа уапсени затоа што протестираа на улица.

-Овие настани потврдуваат дека се стеснува просторот за опозицијата, граѓанското општество и независните гласови во Руската Федерација, смета ЕУ.

Прашањето е ставено на дневниот ред на министрите за надворешни работи на ЕУ кој ќе се одржи за неколку дена и на кој ќе се разговара за санкции против Москва. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија