сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 63
home Вести

ЕУ размислува за воведување санкции кон Турција поради нејзините активности во Источен Медитеран

ЕУ размислува за воведување санкции кон Турција поради нејзините активности во Источен Медитеран

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека лидерите на Европската унија размислуваат за воведување санкции кон Турција поради нејзините активности во Источен Медитеран.

Мас претходно разговараше со францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан и двете страни се согласија за справување со проблематичното однесување на Турција во Источен Медитеран и пошироко, што вклучува взаемна соработка во „борбата против тероризмот и радикализацијата“ кои ја загрозуваат безбедноста на ЕУ.

Спорот на Турција со ЕУ, особено со Франција, има врска со различни прашања, вклучувајќи ги и забелешките на францускиот претседател Емануел Макрон во врска со исламот и постапките на Анкара на истокот на Средоземното Море.

Во официјалното соопштение пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, Мас наведе: „Секој пат има нови провокации, за жал, така што тоа зависи од Турција. Освен ако има некои позитивни сигнали од Турција до декември, ако провокации како што е посетата на Ердоган на Северот на Кипар продолжи, ќе има тешка дискусија на самитот на лидерите на ЕУ во декември“.

Коронавирус