недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 152
home Вести

ЕУ разгледува нов сет санкции за Русија

ЕУ разгледува нов сет санкции за Русија
13 Jun 2006; Russia, Moscow. The first EU-Russian meeting devoted to development of a single financial services market took place in the European Commission Delegation to Russia office. (Photo by Alexander Miridonov/Kommersant)

Денес шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ ќе разгледаат воведување нови санкции против Русија поради апсењето на опозиционерот Алексеј Навални.

На состанокот се очекува да се разговара за некои руски официјални лица и да се одлучи дали ќе им се наметнат ограничувачки мерки поединечно или ќе се воспостави нов систем на ограничувања против кршењето на човековите права, но тешко дека ќе бидат воведени санкции за олигарсите блиски до претседателот. како што побарал Навални, пренесува АП.

Денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, апелираше до своите колеги од ЕУ да одобрат подготовка на нов пакет санкции против Русија во Брисел.

Официјални претставници на ЕУ најавија дека ќе воведат забрана за влез на територијата на ЕУ и ќе ги замрзнат финансиските ресурси за сојузниците на претседателот на Русија, Владимир Путин.

Коронавирус