вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 172
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

ЕУ постигна договор за вакцина против Ковид-19 со АстраЗенека

ЕУ постигна договор за вакцина против Ковид-19 со АстраЗенека

Брисел, 14 август 2020 (МИА) – Европската унија соопшти денеска дека се согласиле да купат најмалку 300 милиони дози потенцијална вакцина против новиот коронавируис од АстраЗенека (AstraZeneca).

Тоа е прва таква европска набавка на вакцини што е договорена однапред, што може да ги поткопа плановите на Светската здравствена организација (СЗО) за глобален пристап.

Европската комисија, која преговара во име на сите 27 членки на Унијата, соопшти дека договорот вклучува можност да се купат уште 100 милиони дополнителни дози од таа британска компанија, доколку нивната вакцина се покаже безбедна и ефикасна. Договореното денеска следи по постигнатиот договор во принцип со АстраЗенека во јуни.

Комисијата објави дека целта на нејзиниот нов договор е финансирање на дел од трошоците за производство на вакцината. Брисел, исто така, наведе дека во последните две недели преговарале со Џонсон/Џонсон и Санофи, а во јули соопти дека е во преговори со Фајзер, Модерна и КјурВаком.