среда, 31. мај 2023. Вести денес: 53
home Вести

ЕУ обезбеди 30.000 дози Ремдесивир за лекување на Ковид-19

ЕУ обезбеди 30.000 дози Ремдесивир за лекување на Ковид-19

Европска Унија потпиша договор со американската фармацевстка компанија „Џилид“ (Gilead) за набавка на лекот Веклури, познат под името Ремдесивир.

Од почетокот на август лекот ќе биде достапен за 30.000 пациенти со тешки симптоми на Ковид-19 во сите земји-членки на ЕУ и во Велика Британија.

Европска комисија соопшти дека за лекот издвоени се 63 милиони евра. Набавените дози се доволни за следните мнеколку месеци и оти ќе се обезбеди правична респределба на ниво на ЕУ.

Ремдесивир е првиот медикамент за лекување на новиот коронавирус со дозвола на ниво на ЕУ. (МИА)