вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 128
home Вести

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека го разгледува својот одговор.

– ЕУ и нејзините држави членки ќе разгледаат усвојување адекватни мерки, се наведува во соопштение на Унијата, но не се образложува каков ќе биде одговорот.

Во соопштението се оценува дека претседателските и регионалните избори во Венецуела се спроведени без национален договор за изборниот календар, како и без исполнување на минималните меѓународни стандарди за веродостоен процес.

Коронавирус