среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 33
home Вести

ЕУ им објави војна на трговците-профитери од коронавирусот

ЕУ им објави војна на трговците-профитери од коронавирусот

Во онлајн продажбата постојат се повеќе и повеќе продукти што продавачите лажно ги рекламираат како заштита или лек за „Ковид-19“, а Европската комисија денеска им објави војна на трговците кои ја искористуваат пандемијата со коронавирус.

Некои продавачи нудат навистина ефикасни продукти, како што се маски за лице и средства за дезинфекција на рацете, но по астрономски цени, додека други продаваат производи што не го обезбедуваат нивото на заштита како што е наведено, изјави портпаролот на Комисијата.

Примерите вклучуваат пластични капаци за туширање, слични на оние што се користат за „антивирусна“ заштита за 6,5 евра и маски за велосипедска прашина, кои не се меѓу препорачаната заштитна опрема.

„Ние нема да дозволиме трговците да го искористуваат стравувот на потрошувачите предизвикан од ширењето на „Ковид-19“ во ЕУ“, рече комесарот за правда Дидиер Рејндерс, чија одговорност вклучува и заштита на потрошувачите.

Комисијата ги здружи силите со националните власти за заштита на потрошувачите по акцијата што ја започна Италија.

И платформите како Амазон и Фејсбук веќе презедоа акција против ваквото лажно рекламирање и ги повикаа другите да ги следат.

„Гарантирам дека Комисијата и надлежните органи на земјите-членки ќе дадат се од себе за да се справат со ваквите продавачи“, предупреди Рејндерс, без да каже детали.

Коронавирус