понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 179
home Вести

ЕУ ги продолжи санкциите против руски компании поради Украина

ЕУ ги продолжи санкциите против руски компании поради Украина

Европската унија денеска ги продолжи санкциите за 44 компании и 155 поединци поврзани со Русија, кои се обвинети дека ја поткопуваат независноста на Украина и ги поддржуваат сепаратистичките движења на истокот на оваа земја.

– Наша проценка е дека состојбата не дозволува менување на режимот на санкции, соопшти Европскиот совет.

Санкциите беа воведени во март 2014 година, откако Русија изврши анексија на полуостротов Крим. ЕУ оттогаш ги продолжуваше овие санкции на секои шест месеци.

Коронавирус