четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 139
home Вести

ЕУ ги одложи трговските преговори со Австралија поради скандалот со АУКУС

ЕУ ги одложи трговските преговори со Австралија поради скандалот со АУКУС

Европската унија ги одложи преговорите за договор за слободна трговија со Австралија. Веројатната причина е скандалот со одбивањето на Канбера да купи француски подморници, пренесува Аустралиан Фајненшал Ривју (Australian Financial Review).

Австралија се здружи со Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави во областа на заштитата и безбедноста преку механизмот АУКУС и објави дека се повлекува од договорот за купување подморници од 56 милијарди евра со француската компанија „Навал груп“, што предвиде производство на 12 нападни подморници од класата „Баракуда“. Оваа одлука беше остро критикувана во Франција.

Следната 12 -та рунда трговски разговори меѓу Брисел и Канбера беше закажана за октомври. Според извори од Европската комисија, преговорите не можат да одат според планот поради голем број нерешени прашања. Според нив, постои можност тие да бидат одложени за околу еден месец.

Коронавирус