среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Вести

Етиопија: Убиени најмалку 34 луѓе во терористички напад

Етиопија: Убиени најмалку 34 луѓе во терористички напад

Во момент на оружен судир во северниот дел на Етиопија, во регионот Тиграј, кој се води меѓу етиописката војска и бунтовниците, вооружени терористи во западниот дел од земјата нападнале автобус, при што се убиени 34 луѓе, соопшти Националната организација за човекови права.

– Овој напад е мрачен потсетник за човечките жртви што ги правиме како општество, се наведува во соопштението.

Најмалку 20.000 луѓе избегаа од северниот дел на Етиопија, каде се водат жестоки борби. Дел од нив ја преминале границата со Сомалија, а дел заминале во Судан.

ОН и локалните хуманитарни организации се обидуваат да им помогнат на бегалците кои од Тиграј пристигнуваат во се поголем број. (МИА)

Коронавирус