четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 200
home Вести

Естонија не му верува целосно на НАТО во случај на напад

Естонија не му верува целосно на НАТО во случај на напад

Естонскиот министер за внатрешни работи Март Хелме денеска изјави дека неговата земја не е целосно уверена дека НАТО би ја одбранил во случај на напад од Русија.

Хелме во вчерашната изјава за финските медиуми истакна дека Естонија работи на „план Б“ за територијална одбрана заедно со другите балтички земји и Финска. Планот предвидува посилна соработка со Германија и со САД.

Хелме е член на екстремната десница, партијата Екре, која е дел од владејачката коалиција.

Коментарите на естонскиот министер доаѓаат неколку недели откако францускиот претседател, Емануел Макрон, отворено го доведе во прашањето членот пет на повелбата на НАТО, членот што ја гарантира солидарноста меѓу земјите сојузнички на Алијансата во случај на напад врз една или повеќе од земјите членки.

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО во Брисел денеска ќе одржат седница на Северноатлантскиот совет.

Амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Хачинсон, вчера изјави дека за Вашингтон членот пет останува темел на Алијансата и дека не е доведен во прашање. Таа додаде дека нејзината земја не се согласува со ставот на Франција.

Коронавирус