вторник, 2. август 2022. Вести денес: 47
АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Вести

Еруптираше вулканот Улавун на Папуа Нова Гвинеја

Еруптираше вулканот Улавун на Папуа Нова Гвинеја

Вулканот Улавун во Папуа Нова Гвинеја утрово еруптираше и околу 15 минути исфрлаше пепел во висина до 3.000 метри.

Засега нема информации за евентуални жртви.

Улавун е еден од најопасните вулкани во светот и се наоѓа на листата од 16 „вулкани на деценијата“, што претставуваат значителен ризик од големи и силни ерупции.

Вулкан Улавун се наоѓа во оддалечениот синџир на архипелагот Бизмарк во северниот дел на Папуа Нова Гвинеја.

Серијата ерупции на Улавун во 2019 година принуди илјадници луѓе да ги напуштат своите домови.

Коронавирус