понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 114
home Вести

Ерменскиот министер за одбранаминистер за одбрана

Ерменскиот министер за одбранаминистер за одбрана

Ереван, 20 ноември 2020 (МИА) – Ерменскиот министер за одбрана Давид Тонојан денеска поднесе оставка, а ќе биде заменет со советникот на премиерот – Вагаршак Хартујуњан, соопшти денеска државната телевизија, пренесува ТАСС.

„Давид Тонојан поднесе оставка, а главниот советник на премиерот Никола Пашињан ќе го замени. Тој веќе беше шеф на Министерството за одбрана пред 20 години, наведува извор на агенцијата ТАСС.

Тонојан дојде на министерското место во мај 2018 година, по политичките промени во земјата, а пред тоа беше министер за вонредни состојби и заменик министер за одбрана.

Генералот Хартујуњан беше министер за одбрана помеѓу 1999 и 2000 година.

Коронавирус